CL10A106KP8NQSC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 2,862,509
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 39,216
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
TDK
TDK
YAGEO
Taiyo Yuden
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CL10A106KP8NQSC
DigiKey Part Number
1276-CL10A106KP8NQSCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10A106KP8NQSC
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10A106KP8NQSC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)