TS02-66-95-BK-160-LCR-D
DigiKey Part Number
2223-TS02-66-95-BK-160-LCR-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS02-66-95-BK-160-LCR-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
TS02-66-95-BK-160-LCR-D Models
Outline
6.00mm x 6.00mm
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Mechanical Life
80,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
9.50mm