RDS5-10S-1011-RA-254-D-67
DigiKey Part Number
2223-RDS5-10S-1011-RA-254-D-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS5-10S-1011-RA-254-D-67
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 42V
Detailed Description
Dip Switch BCD Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDS5-10S-1011-RA-254-D-67 Models
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)