RDS-10S-7229-R-D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 475
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2
Datasheet
In Stock: 488
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
DIP Switches 101
RDS-10S-7229-R-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-7229-R-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-7229-R-D
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDS-10S-7229-R-D Models
Height Above Board
0.232" (5.90mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.283" (7.20mm)