PR26-18V-S-900-1C-EF
DigiKey Part Number
2223-PR26-18V-S-900-1C-EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR26-18V-S-900-1C-EF
Description
31.8 X 26.9 X 19.1 MM, 18 V, 40
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR26-18V-S-900-1C-EF Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
11.25 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
10000VA, 900W
Relay Type
Coil Current
70.3 mA
Coil Resistance
256 Ohms