DS05-127-2-02BK-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-DS05-127-2-02BK-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-DS05-127-2-02BK-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-DS05-127-2-02BK-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS05-127-2-02BK-SMT-TR
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 2 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS05-127-2-02BK-SMT-TR Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.094" (2.40mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.162" (4.11mm)