CFM-3010B-0130-373-22
DigiKey Part Number
2223-CFM-3010B-0130-373-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-3010B-0130-373-22
Description
FAN AXIAL 30X10.5MM 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 30mm L x 30mm H Ball 4.1 CFM (0.115m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-3010B-0130-373-22 Models
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
37.3dB(A)
Series
Power (Watts)
2.55 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.510A
Air Flow
4.1 CFM (0.115m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C