400LEX2.2MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-2724-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400LEX2.2MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
400LEX2.2MEFC8X11.5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C