250YXF22MEFC10X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 246
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 713
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1,136
Nichicon
In Stock: 3,300
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
250YXF22MEFC10X20
DigiKey Part Number
250YXF22MEFC10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250YXF22MEFC10X20
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250YXF22MEFC10X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C