16SJV100M6.3X8
DigiKey Part Number
1189-2413-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2413-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2413-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SJV100M6.3X8
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16SJV100M6.3X8 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
81 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
97.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C