18S103-500L5
18S103-500L5
18S103-500L5
DigiKey Part Number
1868-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
18S103-500L5
Description
CONN SMP MINI PLUG STR 50OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMP, Mini Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount, Threaded Solder
Category
Number of Ports
1
Mfr
Features
Full Detent
Packaging
Bulk
Housing Color
Gold
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mounting Type
Panel Mount, Threaded
Voltage Rating
325 V
Fastening Type
Snap-On
Mating Cycles
100
Frequency - Max
65 GHz