RESD3V6UCEDB15R
DigiKey Part Number
846-RESD3V6UCEDB15RTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RESD3V6UCEDB15RCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RESD3V6UCEDB15RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RESD3V6UCEDB15R
Description
3.6V, SOD-962, 0.55PF, BIDIRECTI
Detailed Description
4.5V (Typ) Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2J
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
4.5V (Typ)
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Applications
HDMI, Telecom, USB
Capacitance @ Frequency
0.55pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.6V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5.3V