EMH10T2R
DigiKey Part Number
EMH10T2RTR-ND - Tape & Reel (TR)
EMH10T2RCT-ND - Cut Tape (CT)
EMH10T2RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMH10T2R
Description
TRANS PREBIAS 2NPN 50V EMT6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 2 NPN - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 250MHz 150mW Surface Mount EMT6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMH10T2R Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
56 @ 5mA, 5V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 500µA, 10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Collector Cutoff (Max)
500nA
Part Status
Active
Frequency - Transition
250MHz
Transistor Type
2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Power - Max
150mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Resistor - Base (R1)
22kOhms
Supplier Device Package
EMT6
Resistor - Emitter Base (R2)
22kOhms