EDZVT2R33B
DigiKey Part Number
EDZVT2R33BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R33BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R33BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R33B
Description
DIODE ZENER 33V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 33 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVT2R33B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
250 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
EMD2
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
150 mW