BST91B1P4K01-VC
DigiKey Part Number
846-BST91B1P4K01-VC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BST91B1P4K01-VC
Description
HSDIP20, 750V, 90A, FULL-BRIDGE,
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 750V 90A (Tc) 385W (Tc) Through Hole 20-HSDIP
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 30.8mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170nC @ 18V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4580pF @ 500V
Part Status
Active
Power - Max
385W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
750V
Package / Case
20-PowerDIP Module (1.508", 38.30mm)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
90A (Tc)
Supplier Device Package
20-HSDIP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 91A, 18V