TLE42662GSV33HTMA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-TLE42662GSV33HTMA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TLE42662GSV33HTMA1 |
Description | IC REG LIN 3.3V 100MA SOT223-4 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA PG-SOT223-4 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 70 µA |
Packaging Bulk | PSRR 68dB (100Hz) |
Part Status Active | Control Features Inhibit |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 45V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package PG-SOT223-4 |
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 100mA |