LM4040D10ILP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 1,798
Datasheet
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 3,363
Datasheet
Similar
Similar
Rochester Electronics, LLC
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±1% 15 mA TO-92-3
LM4040D10ILP
DigiKey Part Number
LM4040D10ILP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040D10ILP
Description
IC VREF SHUNT 1% TO92-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040D10ILP Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Packaging
Bulk
Current - Cathode
135 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%