SSD-250A-C
DigiKey Part Number
118-SSD-250A-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD-250A-C
Description
SENSOR CURRENT 250A BIDIR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 250A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module
Category
Output
CAN Bus
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
55mA (Typ)
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C