S5-100RF2
DigiKey Part Number
696-S5-100RF2TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-S5-100RF2CT-ND - Cut Tape (CT)
696-S5-100RF2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S5-100RF2
Description
RES SMD 100 OHM 1% 4W 8230
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 4W Chip Resistor 8230 J-Lead Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S5-100RF2 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
8230 J-Lead
Resistance
Size / Dimension
0.819" L x 0.296" W (20.80mm x 7.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)