PF2472-0R015J1
DigiKey Part Number
696-PF2472-0R015J1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2472-0R015J1
Description
RES 0.015 OHM 5% 100W TO247
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±5% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
Category
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)