RT8008-33GB
DigiKey Part Number
1028-RT8008-33GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT8008-33GBCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT8008-33GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT8008-33GB
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Last Time Buy
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.5V