Image for ISL85003DEMO1Z is not available
ISL85003DEMO1Z
DigiKey Part Number
ISL85003DEMO1Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL85003DEMO1Z
Description
EVAL BOARD FOR ISL85003
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ISL85003 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Input
4.5V ~ 18V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
ISL85003
Voltage - Output
5V