EL8201ISZ-T13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 240
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 9,909
Datasheet
In Stock: 106
In Stock: 121,658
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 500
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
EL8201ISZ-T13
DigiKey Part Number
EL8201ISZ-T13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL8201ISZ-T13
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EL8201ISZ-T13 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Input Bias
1.6 µA
Mfr
Voltage - Input Offset
800 µV
Series
Current - Supply
2mA (x2 Channels)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output / Channel
65 mA
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
5 V
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
200V/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
100 MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
-3db Bandwidth
200 MHz