RPMB15-3.0-EVM-1
DigiKey Part Number
945-RPMB15-3.0-EVM-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMB15-3.0-EVM-1
Description
EVAL BOARD FOR RPMB153.0
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RPMB15-3.0 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Input
16V ~ 36V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.4MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
RPMB15-3.0
Voltage - Output
15V