RACM130E-24SK/OF
DigiKey Part Number
945-RACM130E-24SK/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM130E-24SK/OF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 130W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM130E-24SK/OF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, EAC
Current - Output 1
5.42 A