OX6551A-D3-10-100.000-5
DigiKey Part Number
2151-OX6551A-D3-10-100.000-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OX6551A-D3-10-100.000-5
Description
XTAL OSC OCXO 100MHZ 3.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MHz OCXO Sine Wave Oscillator 5V 6-DIP (0.600", 15.24mm), 5 Leads
Category
Output
Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±100ppb
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
6-DIP (0.600", 15.24mm), 5 Leads
Type
Size / Dimension
0.866" L x 0.866" W (22.00mm x 22.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)