QFWB-65-12-US01
DigiKey Part Number
Q1185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWB-65-12-US01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
47.2" (1.20m)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
4.62" L x 1.98" W x 1.32" H (117.3mm x 50.3mm x 33.5mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
5A
Weight
0.662 lb (300.28 g)
Power (Watts)
60 W