FDD1-17238DBLW42
FDD1-17238DBLW42
DigiKey Part Number
Q880-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDD1-17238DBLW42
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 245.0 CFM (6.86m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
56.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
18.7 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.780A
Air Flow
245.0 CFM (6.86m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.732 in H2O (182.3 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C