QBASS40YG0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | QBASS40YG0 |
Description | DISPLAY 14SEG 0.4" SGL GRN 16SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Display Modules - LED Character and Numeric Green 14-Segment, Alphanumeric 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm) 16-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Common Pin Common Anode |
Manufacturer QT Brightek (QTB) | Color Green |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Test 20mA |
Part Status Active | Millicandela Rating 3mcd |
Number of Characters 1 | Wavelength - Peak 570nm |
Size / Dimension 0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm) | Power Dissipation (Max) 70mW |
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm) | Package / Case 16-SMD, No Lead |