PA5405.153NLT
DigiKey Part Number
553-PA5405.153NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5405.153NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5405.153NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5405.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 6.5A 65 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 65mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA5405.153NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)