PA4341.102NLT
DigiKey Part Number
553-2992-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2992-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2992-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4341.102NLT
Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 11 A 10mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA4341.102NLT Models
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
22A