BBPY00321611600Y00
DigiKey Part Number
553-BBPY00321611600Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBPY00321611600Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BBPY00321611600Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBPY00321611600Y00
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 4A 20mOhm
Category
Current Rating (Max)
4A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)