APCA00070745150M00
DigiKey Part Number
553-APCA00070745150M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-APCA00070745150M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-APCA00070745150M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCA00070745150M00
Description
FIXED IND 15UH 2.6A 66 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 66mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
66mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)