AS11508AR-R
DigiKey Part Number
668-AS11508AR-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS11508AR-R
Description
SPEAKER 8OHM 20W TOP PORT 84DB
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms Woofer Speaker 20 W 80 Hz ~ 15 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS11508AR-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
20 W
Series
Power - Max
40 W
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Aluminum (AI)
Type
Woofer
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
80 Hz ~ 15 kHz
Termination
Quick Connect
Frequency - Self Resonant
80Hz
Size / Dimension
4.528" Dia (115.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
2.185" (55.50mm)
Efficiency - dBA
84.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C