802-V3-070-30-001101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 70 position 0.100" (2.54mm)
802-V3-070-30-001101
DigiKey Part Number
802-V3-070-30-001101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-070-30-001101
Description
CONN HEADER SMD 70POS 2.54MM
Detailed Description
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
150VDC