802-V3-042-32-002101
DigiKey Part Number
802-V3-042-32-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-042-32-002101
Description
CONN HEADER SMD 42POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 42 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Series
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
150VDC