802-V3-042-20-001101
DigiKey Part Number
802-V3-042-20-001101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-042-20-001101
Description
CONN HEADER R/A 42POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 42 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.195" (4.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
150VDC