802-V3-024-30-001101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 4,671
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Molex
Sullins Connector Solutions
Connector Header Surface Mount 24 position 0.100" (2.54mm)
802-V3-024-30-001101
DigiKey Part Number
802-V3-024-30-001101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
802-V3-024-30-001101
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.191" (4.85mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
150VDC