456-V3-234-00-014101 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 456-V3-234-00-014101-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 456-V3-234-00-014101 |
Description | CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.110" (2.79mm) |
Series | Overall Contact Length 0.378" (9.60mm) |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.110" (2.79mm) |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A |
Mounting Type | Voltage Rating 150VDC |