PPL24W-480
DigiKey Part Number
993-1442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL24W-480
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 24W
Detailed Description
48V 24 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
24 W