POEA30U-560E-R
DigiKey Part Number
993-POEA30U-560E-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POEA30U-560E-R
Description
POE INJECTOR 56V 30W DESKTOP
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector Data Rate
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Series
Efficiency
85%
Size / Dimension
4.96" L x 1.79" W x 1.18" H (126.0mm x 45.5mm x 30.0mm)
Type
Passive Injector
Approval Agency
cULus, IEC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Number of Ports
1
Input Connector
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Voltage - Output
56V
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Current - Output
536 mA
Base Product Number
Power (Watts) - Per Port
30W