POE16R-560L6-R
DigiKey Part Number
993-POE16R-560L6-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE16R-560L6-R
Description
POE INJECTOR WALL MOUNT 56V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector 10/100 Mbps Data Rate
Category
Data Rate
10/100 Mbps
Manufacturer
Phihong USA
Features
OCP, OVP, SCP
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Mounting Type
Wall Mount
Type
Passive Injector
Size / Dimension
3.39" L x 1.98" W x 1.31" H (86.0mm x 50.2mm x 33.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, C-Tick, cULus, SAA
Number of Ports
1
Note
AC Power Clips Sold Separately
Voltage - Output
56V
Input Connector
RJ45 (Data)
Current - Output
286 mA
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
16W