POE14-033
DigiKey Part Number
993-1075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE14-033
Description
POE SPLITTER 8.25W 3.3V DESKTOP
Customer Reference
Detailed Description
3.3V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3af
Manufacturer
Phihong USA
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Series
Features
OCP, OTP, OVP
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
72%
Type
Splitter
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
36 ~ 56V
Size / Dimension
3.94" L x 2.21" W x 1.10" H (100.0mm x 56.0mm x 28.0mm)
Number of Ports
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output
3.3V
Input Connector
RJ45 (Data, Power)
Current - Output
3 A
Output Connector
2.5mm Plug (Power), RJ45 (Data)
Power (Watts) - Per Port
8.25W