AA03A-120A-R
DigiKey Part Number
993-AA03A-120A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA03A-120A-R
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 2.8W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 2.8 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.69" L x 1.55" W x 0.83" H (43.0mm x 39.4mm x 21.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
229mA
Standard Number
Power (Watts)
2.8 W