1SMB3EZ5.6-AU_R1_000A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 6,000
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 5.6 V 3 W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB)
1SMB3EZ5.6-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-1SMB3EZ5.6-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB3EZ5.6-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 5.6V 3W DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
3 W
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms