TX2SA-L2-4.5V-X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TX2SA-L2-4.5V-X-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TX2SA-L2-4.5V-X |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Latching, Dual Coil |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Gull Wing |
Series | Seal Rating Sealed - Fully |
Packaging Tape & Reel (TR) | Must Operate Voltage 3.38 VDC |
Part Status Active | Operate Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 4 ms |
Coil Voltage 4.5VDC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 2 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 220VDC - Max | Relay Type Telecom |
Load - Max Switching 60W | Coil Resistance 101 Ohms |
Coil Current 44.5 mA | Base Product Number |