ERJ-P06D7322V
DigiKey Part Number
ERJ-P06D7322V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P06D7322V
Description
RES SMD 73.2 KOHM 0.5% 1/2W 0805
Detailed Description
73.2 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-P06D7322V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)