ERJ-1TYJ304U
DigiKey Part Number
PT300KXTR-ND - Tape & Reel (TR)
PT300KXCT-ND - Cut Tape (CT)
PT300KXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1TYJ304U
Description
RES SMD 300K OHM 5% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
300 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-1TYJ304U Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)