ERD-S2TJ682V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 49,495
Datasheet
6.8 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
ERD-S2TJ682V
DigiKey Part Number
P6.8KBATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERD-S2TJ682V
Description
RES 6.8K OHM 5% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERD-S2TJ682V Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
-150/ -350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)