EEU-FR0J392B
DigiKey Part Number
P15311CT-ND - Cut Tape (CT)
P15311TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR0J392B
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FR0J392B Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.08 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
18 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C